Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia 9:00-16:30, So 9:00-11:00)
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Hračky do záhrady
  4. Ako vybrať odrážadlo

Ako vybrať odrážadlo

Ako vybrať detské Cykloodrážadlo

Je vaše dieťa už dostatočne akčné na to, aby samo začalo vyvíjať športové aktivity, ale pritom stále moc malé, alebo ešte nedostatočne motoricky vyspelé na ozajstný detský bicykel? Potom mu kúpte odrážadlo, ktoré je nielen skvelou hračkou, ale hlavne najlepšou prípravou pre výučbu jazdy na bicykli. Na odrážadle sa môžu učiť deti už od 2 rokov.

 

Odrážadlo vs. Cykloodrážadlo

Cykloodrážadlo chápeme ako jednostopový bicykel bez pedálov, na ktorom musí dieťa po odraze udržiavať rovnováhu. Odrážadlo je pre deti, ktoré už chodia a majú chuť sa naučiť udržiavať rovnováhu na jednostopovom vozidle. Odrážadlo je vhodné používať pri deťoch zhruba od 2 rokov.

Ramiz detské cyklo odrážadlo Boomerang

Odrážadlo je naproti tomu dvojstopové vozidlo, na ktorom síce dieťa tiež sedí a tiež sa pohybuje odrážaním, ale nemusí udržiavaťrovnováhu, pretože odrážadlo má vždy dve a dve kolieska vedľa seba. Odrážadlo je vhodné pre deti, ktoré začínajú chodiť a na odrážadle sa majú v chôdzi a v držaní rovnováhy vo vzpriamenej polohe zdokonaliť. Na odrážadle sa tak dá začať ešte pred druhým rokom života dieťaťa.

SporTrike PETTY TRIKE  detské odrážadlo

 

 

Prečo detské odrážadlo?

S detským odrážadlom sa dieťa naučí hneď niekoľko základných zručností, ktoré výrazne zrýchli výučbu jazdy na bicykli. Dieťa sa ľahko naučí počas krátkej doby:

    držať rovnováhu,

    zatáčať,

    odhadovať vzdialenosti.

Vďaka získaným zručnostiam deti, ktoré začali s odrážadlom, jazdia na bicykli prakticky okamžite bez pomocných koliesok. Udržať rovnováhu sa na odrážadle učia úplne intuitívne. Na odrážadle ľahko dočiahnu na zem a k výučbe rovnováhy tak dochádza úplne podvedome. Malému jazdcovi ani nepríde, že vo chvíľach, keď sa odrazí, ide bez opory. V ďalšom rade sa dieťa naučízatáčať, čo je pri prechode na detský bicykel tiež na nezaplatenie.

 

Veľkosť odrážadla

Aby dieťa dokázalo jazdiť na odrážadle, je nutné, aby z jeho sedla dočiahlona zem celými chodidlami, nie len špičkami nôh. Zo špičiek sa totiž dieťa nie je schopné poriadne odraziť. Je to tiež dôležité pre pocit istoty dieťaťa.

Nezabudnite, že dieťa takisto musí zo sedla dosiahnuť na riadidlá, aby mohlo odrážadlo ovládať. Rovnako ako pri bicykli, je nutné, aby dieťa pri státí na zemi, rozkročmo nad odrážadlom, malo medzi rozkrokom a rámom odrážadla dostatok miesta.

S brzdou či bez bŕzd?

Brzda je výhodu, ale nienutnosťou. Určite sa pri výbere neorientujte len podľa toho, či odrážadlo má, alebo nemá brzdy. Deti používajú odrážadlo v drvivej väčšine prípadov vo veku, kedy brzdu ešte nedokážu dostatočne stlačiť, naopak väčšinou dokážu veľmi dobre brzdiť podrážkami topánok o zem. Aj keď teda brzda na niektorých odrážadle je, často býva dieťaťom nevyužitá.

Aj keď odrážadlo dieťaťu pri skúšaní sedí, presvedčte sa, v akom rozsahu je možné nastavovať výšku sedla. Deti rastú ako z vody a môže sa stať, že sedlo za pár mesiacov po kúpe už nedokážete nastaviť na aktuálnu potrebnú výšku.

 

Riadidlá pre bezpečné ovládanie

Riadidlá odrážadla by nemali byť príliš blizko pri sebe, ale ani príliš široké. Dieťaťu sa musia pohodlne držať, aby bolo schopné efektívne zatáčať. Vyskúšajte tiež, či sa s riadidlami hladko otáča, čo je dané kvalitou hlavového zloženia. Gripy riadidiel pri odrážadlách by mali mať vyvýšený lem na krajoch, aby sa dieťaťu z riadidiel nezošmykovali ruky.

 

Z akého materiálu vybrať odrážadlo?

Pri výrobe rámov odrážadiel sa používa ako kov, drevo, tak aj plast. Drevené odráždlá bývajú štýlové, plastové sú často ľahké, preto sú ľahko prenosné. Kovové odrážadlá sa zase najviac blížia k detským bicyklom a majú najlepšie jazdné vlastnosti.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi